Meditsiiniline

Pimeritriidil on mitmeid keha tervendavaid füüsilisi ja psüühilisi mõjusid. Kaasaja inimese tervist ohustab suurel määral lisaks keskkonnaprobleemidele üha enam ka valguse reostus. Kunstliku (elektri-) valguse tõttu ei saa meie keha toimida enam looduse loomulike rütmidega kooskõlas ning aju ja närvisüsteem kurnatakse liigse valgusstimulatsiooni poolt ära.

Levinud väljend eduka inimese aktiivsuse ja elutempo kohta — “24/7” — on kahjuks muutunud ka reaalsuseks, mida nõuame oma kehalt. Isegi magades ei ole tänapäeva urbaniseerunud keskkonnas võimalik kogeda täielikku pimedust, kuna tänavavalgustus ning toas oleva elektroonika indikaatorpirnid rikuvad seda.

“Liikudes 24-tunnise elamisaktiivsuse suunas ja vähendades või ignoreerides pimeduse tähtsust tegeleme me miljonite aastate pikkuse evolutsiooniga saadud eeliste efektiivse äraviskamisega,” on öelnud Russell Foster, Londoni Kuningliku Kolledži molekulaar-neuroteaduste professor.

Teadlased on leidnud palju põhjendusi, miks peaks inimene oma tervise huvides järgima looduslikku ööpäeva rütmi, austama loodusliku valguse puudumist ning taotlema pimedust oma isikliku unehügieeni parandamiseks.

Ülestimuleeritud keha on stressis, immuunsüsteem nõrgenenud ning sellega seoses kasvab risk seedeprobleemide, südamehaiguste, mitmete onkoloogiliste haiguste tekkeks, rääkimata neuroloogilistest, psüühilistest ja hormonaalsetest tasakaalutustest. Liigsest valgusreostusest tekkinud probleemide lahendamiseks peaks inimene püüdlema loodusega kooskõlas oleva elu ja une rütmi poole oma igapäevases elus. Seda isegi meie talviselt pimedas põhjamaises regioonis. Kuid liigsest valgusest tekkinud tasakaalutuste korvamiseks on hea alustada valguse poolt kurnatud keha laadimisega pimedaga.
Melatoniin on hormoon, mida inimese ajus toodetakse vaid täieliku pimeduse ajal. Paljud viimase aja uuringud on näidanud, et melatoniini teket pärsivad isegi väikesed valguslained (mida kasutatakse meile tavalistes kunstlikes valgusallikates kodumajapidamistes), kuigi varem arvati, et melatoniini tootmine lõpeb vaid loodusliku päevavalguse ilmnedes.

Samas on Ameerikas tehtud katsed näidanud pidevast valgusest tuleneva melatoniini defitsiidi otsest seost vähkkasvajate hoogustumisega. Aju käbinääre toodab pimeduses melatoniini ning valguse puudumisel jätkub melatoniini töötlemine trüptamiiniks ja pinoliiniks. Melatoniin ja pinoliin on mõlemad vajalikud hoidmaks keha terve. Sarnaselt melatoniinile on pinoliinil vabade radikaalide hävitamise võime (oluline vähkkasvajate ennetamisel) ning nad on opiaatide ja stimulaatorite suhtes sõltuvuse vastase toimega. Pimedas olles akumuleerub melatoniin ajus pidevalt, rahustades sümpaatilist närvisüsteemi.

Melatoniini ja pinoliini toimel jääb ka inimene kergemini magama ja näeb und. Pimeduses tõuseb psühhoaktiivsete trüptamiinide kontsentratsioon ajus, mis toob kaasa sisemiste visioonide tekke, unenäod. Lihtsaim psühhoaktiivne molekul, mis tekib trüptofaani metabolismiga, on DMT.

Erinevate uuringute andmetel avalduvad just selle aktiveerumisel ebatavaline rõõm, ajatus, kindlustunne, universaalse armastuse ja kaastunde kogemus. Loomulikult on kehale vaja ka kvaliteetset päevast päikesevalgust serotoniini toodanguks. Serotoniin loob positiivseid emotsioone ja on otseselt seostatud pikema elueaga.

Sestap tuleb pidada meeles, et tasakaalustatud ja head tervist tagava elukorralduse loomisel tuleb pimeritriidi järgselt seada sisse loomulik päeva- ja öörütm, une- ja ärkveloleku rütm, valguse ja pimeduse rütm. Pimeritriiti tuleb käsitleda ajutise pingelisest argipäevast, halvast unerutiinist ja stressirohkest keskkonnast tulenevaid probleeme tasakaalustava puhkusena, “akude laadimisena”, “argielupaastuna” või rahustava peatusena, mille järel on lihtsam naasta mõistliku ja tervisliku elustiili juurde. Indias kutsutakse eraklust pimeduses sageli Kaya Kalpa ritriidiks. Kaya tähendab “keha” ja kalpa tähendab “eatu” või “surematu”. Kokkuvõttes kasutatakse seda traditsiooni eatu keha saavutamiseks või keha noorendamiseks.

See on ajurvedalik meetod keha uuendamiseks pimedas, meditatsiooni ja mitmete taimsete formularide kasutamise abil:

  • aeglustamaks vananemisprotsesse
  • säilitamaks täiuslikku füüsilist tervist ja nooruslikku vitaalust
  • lükkamaks edasi füüsilist surma kuni inimene on saavutanud vaimse teostumise (valgustumise).